Meistriliiga on Eesti koondise kasvulava ning ka tänavusel hooajal kerkis esile mitmeid uusi tulevikulootusi ja juba tuttavaid tegelasi, kel õnnestus märkimisväärne samm edasi astuda.
Kes sihib jalgpallurikarjääris kõrgele, ei saa omale Meistriliigas paigalseisu lubada. Suur hulk eelnevatel aastatel enim arenenud mängijaid on praeguseks leidnud endale koha välisklubis.
Kaks Soccerneti kümnemehelisse eelvalikusse mahtunud pallurit kuulusid samasse nimekirja ka mullu. Neist Marko Meerits kihutas suvel komeedina edasi juba Hollandi kõrgliigasse.
Meistriliiga enim arenenud mängijad 2011:
Hannes Anier
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Ründaja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 24 mängu (9 põhikoosseisus), 9 väravat ja 1 kollane kaart
Kaks aastat Flora duublis veetnud noorem Anier sai lõpuks enda võimaluse ning kasutas selle ka edukalt ära, teenides aja jooksul üha rohkem mänguaega ja lõpetades hooaja juba põhikoosseisu piiril.
Hooaja eel ei oodatud temalt nii suurt esiletõusu kui näiteks Artur Rättelilt ründajatepõuas vaevelnud Levadias. Ka Anierile ulatasid "abikäe" meeskonnakaaslaste vigastused, aga temal õnnestus ootused täita, kui mitte isegi ületada.
Mängustiililt meenutab ta kolme aasta tagust Henri Anieri, aga on veel teravam, agressiivsem ja pakub pidevalt ootamatuid lahendusi. Kogemuste lisandudes paraneb ka mängulugemine. Hooaja lõpuks paugutas ta juba stabiilselt väravaid.
Andre Ilves
Klubi: FC Kuressaare
Positsioon: Keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 31 mängu (28 põhikoosseisus), 6 väravat ja 2 kollast kaarti
Ilves tegi teise liiga klubist Raasiku Joker suure hüppe Meistriliigasse ja kui esialgu tekitas selline üleminek kahtlusi, siis praeguseks on ta end maksma pannud kui üks Kuressaare võtmemängijaid.
Selgelt loova orientatsiooniga poolik on juba esimestest mängudest alates näidanud suurepärast vaistu ja tekitanud nii endale kui ka kaaslastele hulgaliselt skoorimisvõimalusi. Temast rohkem väravaid on Kure särgis löönud vaid Martti Pukk.
Mehe enesekindlus ja pallivaldamine keskväljal on saarlaste jaoks kui sõõm värsket õhku. Teisest liigast tulnud mängija kohta on ta terve hooaja vältel ka üllatavalt stabiilselt vormis püsinud.
Rauno Kald
Klubi: Paide Linnameeskond
Positsioon: Äärepoolkaitsja/keskpoolkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 31 mängu (27 põhikoosseisus), 1 väravat 2 kollast ja 1 punane kaart
Universaalne paidelane tõusis kodulinna esiklubis pildile juba 2008. aasta lõpus ja edenes eelmisel aastal põhikeskkaitsjaks. Tänavuse hooaja eel palus ta treeneril end poolkaitsesse ümber tõsta ning tõestas ka seal enda väärtust.
Keskkaitsjana jäi Kaldil pikkusest natuke vajaka, aga kogemused kuluvad marjaks ära. Sel aastal peamiselt äärepoolkaitsjana tegutsenud mängijal jagub kiirust ning kaitsetööst on ta kaasa saanud ka väga korraliku kehamängu ja kohavaliku.
Kald on püsinud suurema osa hooajast põhikoosseisus ning avas hiljuti ka Meistriliiga väravaarve. Endine U-19 koondislane ei ole veel U-21 koondises usaldust pälvinud, aga arengu jätkudes poleks see mingi ime.
Ken Kallaste
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 23
Senine hooaeg: 34 mängu (34 põhikoosseisus), 2 väravat (neist 1 penaltist) ja 2 kollast kaarti
Numbrite järgi tegi Kallaste sama stabiilse hooaja kui mullu. Eelmise ja praeguse hooaja Kaljut võrreldes tähendavad need numbrid aga juba palju enamat. Ta tunneb end vasakkaitses üha kodusemalt ja loeb mängu üha küpsemalt.
Kallaste on ohtratele täiendustele vaatamata jätkuvalt meeskonnale sama oluline ega langenud ansamblist välja ka euromängudes. Kaitseliinis sai ta enda kõrvale sellised korüfeed, kellelt on hea mängulugemist ja muid mänguelemente õppida.
Kiire ja hea tehnikaga mängijana jagub tal ka jultumust üsna kõrgele purjetada ja tihti ründefaasis mängu sekkuda. Samas on ta õppinud asju tasakaalus hoidma ja nii ei teki seljataga enam selliseid ärevaid momente nagu ehk mõnel varasemal aastal.
Marko Meerits
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Väravavaht
Vanus: 19
Hooaeg: 13 mängu (12 algkoosseisus), 8 sisselastud väravat (neist 1 penaltist)
Meeritsa tähelend ei saa kedagi külmaks jätta ning U-21 koondise jaoks tähendab ta juba 19-aastasena umbes sama, mida Sergei Pareiko põhikoondise jaoks.
Eelmisel hooajal ei mahtunud ta veel meie valikusse Meistriliiga kümne parima väravavahigi sekka, aga nüüdseks on seljataga juba esimesed mängud Hollandi kõrgliigas. Suurepärased eeldused, kõva töö treeningutel ja noorelt omandatud kogemused tõstsid ta juba hooaja alguseks üheks Meistriliiga parimaks väravavahiks.
Selles, et Meerits suudab joonel hästi seista ja palli terve platsi ulatuses kuhu iganes toimetada, veendusime juba mullu. Eelmisel hooajal jätsid veel soovida mängusituatsioonide lugemine ja kaitseliini juhendamine, aga tänavu ei andnud ka need enam peaaegu üldse tunda. 3:3 viigimängus Kalju vastu sai tema kogenematus siiski saatuslikuks, aga tulevast tööandjat Arnhemi Vitesset see õnneks ei heidutanud.
Karol Mets
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 15 mängu (14 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
U-19 koondise põhimees pidi Floras oma korralikku võimalust ootama peaaegu suve lõpuni, jäädes esialgu tugevas keskkaitsjate valikus Karl Palatu, Aleksei Jahhimovitši ja Nikita Baranovi varju.
Pärast U-19 koondise kodust sõprusturniiri tõstis Jelle Goes isiklikult teda esile ning sealt alates ongi ta kuulunud juba pigem Eesti meisterklubi põhi- kui varukoosseisu.
Kujult meenutab ta natuke Raio Piirojat ning peapallid on ka tema trumbiks, aga Metsa tehnilised eeldused on tunduvalt paremad. Kogenematusest satub veel sisse väiksemaid ja suuremaid prohmakaid, kuid suure võitlusega lapib ta enda vigu ning mängulugemist võib tema vanuse kohta lugeda väga heaks.
Artur Pikk
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 18
Senine hooaeg: 27 mängu (27 põhikoosseisus), 1 värav ja 1 kollane kaart
Mees metsast 2011. Hooaja eel registreeriti Pikk Tammeka duubelvõistkonda ning vaevalt oskas keegi oodata, et seni vaid teise liiga kogemust omanud äärekaitsja tõuseb juba aprilli alguses vankumatuks põhimeheks.
Teises liigas HaServi "vanade kalade" seas mehistunud Pikk on oma vanuse kohta üllatavalt jõuline ja küpse mängustiiliga, tehes Tammekas vägagi stabiilse hooaja.
Tal on korralik söödutehnika ja ta suudab end hästi tsenderdama mängida. Saab näha, kas tema mängijaõiguseid omav Levadia kutsub ta juba tuleval hooajal pealinna.
Albert Prosa
Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Ründaja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (32 põhikoosseisus), 18 väravat ja 5 kollast kaarti
Prosa valiti juba eelmisel aastal Meistriliiga paremuselt kolmandaks arenejaks ja ta on suutnud teha järjekordse sammu edasi. Hooajaeelsed ootused olid kõrged nii temale kui ka meeskonnale ning kui võistkond põrus, siis tema ise säras seda rohkem.
Väravaküttide tabeli viienda mehe arvel on rohkem kui kolmandik Tammeka tabamustest ja lisaks loob ta ka võistkonnakaaslastele palju võimalusi. Ta ei ole ehk nii jõuline ja pikk kui ühelt tipuründajalt eeldatakse, aga tema ootamatud lahendused ja väga hea kehamäng kompenseerivad selle.
Füüsiline pool on selgelt arenenud ja sel aastal keegi teda enam naljalt ära ei lükanud. Roll U-21 koondises on muutunud tähtsamaks ning ta sai kirja juba ka esimesed A-koondise mängud. Korduvalt on käidud ka välismaal testimistel. Oleks üllatav, kui ta tuleval aastal Tartus jätkaks.
Igor Subbotin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Paremäär
Vanus: 21
Senine hooaeg: 32 mängu (25 põhikoosseisus), 8 väravat ja 7 kollast kaarti
Juba mitu hooaega Levadia põhikoosseisu pürginud noormees pääses sel aastal lõpuks ometi kindlalt sisse ja mitte ainult meeskonda, vaid ka algkoosseisu. Võib ju vaielda, et Levadia valik on jäänud kesisemaks, kuid tema agressiivsus väljakul on probleemiks igale vastasele.
Eriti ohtlikust küljest on Subbotin end näidanud standardolukordade lahendamisel, kui ta ikka ja jälle ka endast pikemate ja tugevamate kaitsjate vastu löögile pääseb. Ta lõi sel hooajal mitmeid tähtsaid väravaid ja suure osa neist just peaga.
Kiiruse ja tehnikaga on samuti kõik korras ja tänavust aastat võiks lugeda tema läbimurdehooajaks, kuid mõneti üllatuslikult jäi ta just nüüd U-21 koondise esimeste EM-valikmängude koosseisust välja.
Janar Toomet
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Ründaja/ääreründaja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 19 mängu (17 põhikoosseisus), 7 väravat (neist 2 penaltist) ja 1 kollane kaart
Flora-süsteemist läbimurret sooritamata lahkunud Toometi karjäär vajas hädasti uut sädet ning selle leidis ta Levadias. Pool hooaega kulus duublis enese ülestöötamisele ja kui ta ründajatepõua tulemusel suvel lõpuks võimaluse sai, siis haaras ta sellest kohe ka kinni.
Toomet edutati Levadia esindusvõistkonda vahetult euromängude eel ning koos mänguminutite ja väravatega tuli ka enesekindlus ja nüüdseks on ta seal juba kindel põhimees.
Tema tugevusteks on plahvatuslik kiirus ja korralik löök, korralik tehnika võimaldab ka kaitsjaid üks-ühele ette võtta. Mängustiililt meenutab ta veidi kahejalgset Tarmo Kinki, kuid pole tehniliselt siiski päris sellisel tasemel.
Eelmiste aastate Meistriliiga enim arenenud mängijad:
2010: 1. Jüri Jevdokimov, 2. Siim Luts, 3. Albert Prosa
2009: 1. Sander Puri, 2. Igor Morozov, 3. Andero Pebre
2008: 1. Sander Puri, 2. Henri Anier, 3. Sander Post
2007: 1. Taijo Teniste, 2. Kaimar Saag, 3. Jarmo Ahjupera
2006: 1. Nikita Andrejev, 2. Ats Purje, 3. Andrei Sidorenkov
2005: 1. Tarmo Neemelo, 2. Aleksandr Dmitrijev, 3. Sander Puri
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta