Sergio Agüero, Paulo Dybala, Gonzalo Higuain, Angel Di Maria – Argentina ründajate nimekiri võiks võtta jalad värisema igal kaitseliinil, kuid ometi sõltub see nimekas seltskond hämmastaval määral oma väikesest võlurist.
Peatreener Jorge Sampaoli ründevalik on parimaks näiteks positiivsest peavalust – ründetähed, kes oleks igas teises koondises võtmerollis, peavad Argentina meeskonnas pingil istuma või suisa MM-i telerist vaatama. Nii ei mahu teiste seas koosseisu Serie A esiväravakütt Mauro Icardi.
Ometi on väravad visad tulema, kui Lionel Messi platsilt puudub. Sügisel ringlenud karikatuur, kus Messi meeskonna lennukit köiega Venemaa suunas tirib, tabas igati märki. Tema kübaratrikk tõi valiksarja viimases mängus Argentina rongi alt välja ja päästis MM-pileti.
Eelmise MM-i finalist oli valiktsüklis suures hädas ja sõltuvus Messist paistis eredalt välja. Erinevatel põhjustel tuli kaptenil vahele jätta kaheksa mängu, milles teeniti vaid seitse punkti ja löödi kuus väravat. Kümnes mängus koos Messiga teeniti 21 ja löödi 13.
MM-i eelsetes sõprusmängudes on vastu võetud kaks piinlikku kaotust – 2:4 Nigeerialt ja koguni 1:6 Hispaanialt – ning mõlemat mängu vaatas Messi kõrvalt. Kui aga hiljutises teelesaatmismängus 4:0 Haitit võideti, lõi Messi ise kolm ja andis neljandale söödu.
Kuldses eas tuumiku viimaseid võimalusi
Pärast konarlikku valiksarja, treenerivahetusi ja koslepit Hispaanialt on ootused niivõrd madalal, et kahekordset ilmameistrit võiks pidada isegi omamoodi mustaks hobuseks. Aasta tagasi peatreeneriks nimetatud Sampaoli on proovinud erinevaid formatsioone ja ohtralt mängijaid ning küsimärgid ripuvad endiselt õhus.
Ka Messi ise on mitmes intervjuus favoriidikoormat tõrjunud. „Me ei lähe MM-ile favoriitidena, aga meil on suurepärane meeskond mängijatega, kes on valmis võitlema kõigiga. See grupp mängijaid on olnud kaua koos ja me tõesti tahaks jõuda olulise tiitlini,“ vahendas ESPN Messi sõnu. Favoriitideks nimetas ta Brasiiliat, Hispaaniat ja Saksamaad.
Viiekordne maailma aasta parim jalgpallur januneb sinivalges särgis edu järele, sest kuigi individuaalselt ja klubijalgpallis on ta võitnud praktiliselt kõik, mis võita annab, on Argentinaga tema laeks jäänud olümpiavõit ja valusad finaalikaotused.
Tunamulluse Copa America finaali järel oli Messi pettumus niivõrd suur, et ta teatas koguni koondise esindamisest loobumisest. Emotsioonide lahtudes mõtles ta küll ümber, aga ilmselgelt on edu koondisega mehe jaoks hell teema. Ta tunnistas isegi, et vahetaks tuleva aasta Hispaania meistritiitli MM-tiitli vastu.
Messi saab turniiri ajal 31-aastaseks ning ka ülejäänud tuumik on enamjaolt parimas jalgpallurieas või selle juba ületanud. Nii võib see mitmete tähtede jaoks olla viimane võimalus ihaldatuima trofee püüdmiseks.
Võtmemängija Hiinast
Üsna kindlasti jääb see viimaseks MM-iks Javier Mascheranole, kes siirdus aasta alguses juba Hiina liigasse pensionipõlve kindlustama. Nelja aasta eest turvas Mascherano kaitseliini esist silmapaistvalt hästi ja oli üks peategelasi selles, kuidas Argentina kaitse lukku pani ja finaalini välja sõudis.
Koondisesärgis on ta siiani ülioluline lüli ning olles aastaid Barcelonas pallinud, torkab silma ka teineteisemõistmine Messiga. Mascherano keskväljapaariliseks on teine veteran Lucas Biglia ning kumbki mees ei hiilga loovate omadustega, kuid seda suurem on nende roll kaitse abistamisel ja mängu kontrollimisel.
Tagaliin on turniiri eel vigastuste läbi kõige rohkem kannatanud. MM jääb vahele nii esiväravavaht Sergio Romerol kui ka keskkaitsja Ramiro Funes Moril. Nelja aasta tagune komeet, MM-i järel Manchester Unitedisse siirdunud Marcos Rojo on aga traumade tõttu napi mängupraktikaga ega pruugi põhikoosseisu mahtuda.
Kindad saab ilmselt enda kätte Chelsea teine number, 36-aastane Willy Caballero ja keskkaitsepaari moodustavad samuti kogenud Nicolas Otamendi ja Federico Fazio. Äärekaitset on aga peetud üheks võimalikuks nõrgaks kohaks ning tänaseni pole selge, keda treener eelistab. Viimasel hetkel kutsuti üles mõlemajalgne Cristian Ansaldi, kes mängis viimati koondise eest 2014. aastal.
Rünnakul ja äärtel jagub talenti külluses ning maailmanimede kõrval kuuluvad valikusse ka mõned huvitavad tegelased uuematest põlvkondadest.
Meeskonna staar - Lionel Messi
Kes muu. Messi jaoks on tegemist neljanda ja ilmselt mitte veel viimase MM-iga, kuid palju katseid unistuse täitmiseks ei ole enam jäänud. Kui 2006. ja 2010. aastal skooris ta kokku vaid ühe korra, siis neli aastat tagasi vedas ta meeskonda juba tõelise liidrina, lõi neli väravat ja valiti ka turniiri parimaks mängijaks.
Silm peale - Cristian Pavon
Argentina koosseisus ei ole kuigi palju värsket verd – keskmine vanus läheneb 29 aastale –, aga 22-aastane Boca Juniorsi ääreründaja peaks kindlasti mänguaega teenima. Argentina Superliga lõppenud hooaja söödukuningal on ka koondises nappide mänguminutitega esimesed väravasöödud kirjas.
Koondisest väljas - Mauro Icardi
Itaalia liiga väravakuninga tiitlist ja Milano Interi kaptenipaelast ei piisa, et Argentina koondisse mahtuda. Sampaoli kutsus mehe küll üle aastate üles ja proovis teda sügisel ka põhikoosseisus, kuid lõplikus valikus eelistas treener ikkagi Serie A-s vähemresultatiivseid Juventuse ründajaid. Lisaks Icardile jäid ukse taha AS Roma äss Diego Perotti ja kodumaal väravavõrke purustav Lautaro Martinez.
Treener - Jorge Sampaoli
Tšiili koondise ja Sevillaga omale nime teinud energiapomm-treener nõuab oma meeskondadelt täisgaasil ründavat jalgpalli ja kõrget pressingut. Siiski pole selge, kui hästi sobib see stiil tema kasutuses olevate mängijatega. Pealegi käib võidujooks ajaga, sest valikturniiri jooksul oli ta Argentinale juba kolmandaks peatreeneriks ning tema esimene aasta on möödunud katsetuste tähe all.
Siim Pulst: "Paberi peal pole põhjust Argentina potentsiaalis kahelda, aga kõik sõltub sellest, kuidas kaootiliste aastate järel tasakaal ja klapp taastatakse. Alagrupp peaks olema jõukohane, ent kui vastu tuleb mõni tippkoondis, ei saa Argentinat soosikuks pidada. Samas võib see neile hoopis vabastavalt mõjuda."
Mängud alagrupis:
L, 16. juunil kell 16.00 vs Island
N, 21. juunil kell 21.00 vs Horvaatia
T, 26. juunil kell 21.00 vs Nigeeria
Eeldatav algkosseis:
Koosseis:
Väravavahid: Wilfredo Caballero (Chelsea), Franco Armani (River Plate), Nahuel Guzman (Tigres).
Kaitsjad: Cristian Ansaldi (Torino), Gabriel Mercado (Sevilla), Nicolas Otamendi (Manchester City), Federico Fazio (Roma), Marcos Rojo (Manchester United), Marcos Acuna (Lissaboni Sporting), Nicolas Tagliafico (Amsterdami Ajax).
Poolkaitsjad: Javier Mascherano (Hebei China Fortune), Cristian Pavon (Boca Juniors), Maximiliano Meza (Independiente), Angel Di Maria (PSG), Giovani Lo Celso (PSG), Manuel Lanzini (West Ham United), Ever Banega (Sevilla), Lucas Biglia (Milan), Eduardo Salvio (Benfica).
Ründajad: Paulo Dybala (Juventus), Gonzalo Higuain (Juventus), Lionel Messi (Barcelona), Sergio Agüero (Manchester City).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta