MÄNGUD
UUDISED
EILE
TÄNA
HOMME

Logi sisse

Sotsiaalmeedia kontoga portaali sisenemiseks pead sisestama õige salasõna ja kasutajanime ning nõustuma oma andmete jagamisega Soccernetiga.

Soccerneti kontoga portaali sisenemiseks logi eelnevalt foorumisse sisse ning seejärel kliki portaalis Soccerneti sisselogimisikoonil.

Olles foorumi mobiilivaates, saab portaali tagasi, kerides lehe lõppu ning klikkides "Portaal".

MM2018
1 Link kopeeritud

Sambameeste selge missioon: kauaoodatud hiilguse taastamine

1 Link kopeeritud
Martin Reinsalu pilt
Martin Reinsalu
Martin Reinsalu pilt
Martin Reinsalu

Neymar ja Roberto Frimino. Foto: Brasiilia koondise Twitter

Viis maailmameistritiitlit on ajaloost ette näidata vaid ühel jalgpallikoondisel: Brasiilial. Viimasel kolmel suurturniiril pole Euroopa meeskonnad teistele sõnaõigust andnud, kuid rekordimehe Neymari eestvedamisel lähevad Lõuna-Ameerika pallivõlurid nüüd Venemaale kindlamast kindlama eesmärgiga võidukarikas taas endale valdusesse saada.

Ronaldinho tehniline pagas, Roberto Carlose surmavad löögid, Ronaldo meistriklass ja legendaarne Pele on kõik see, mida Brasiilia rahvas juba pikka aega igatseb. Hindamatu jalgpalliajalooga riik võidutses MM-il viimati 2002. aastal, kui turniiri korraldajateks olid Jaapan ja Lõuna-Korea. Seitse võitu koos finaalis 2:0 Saksamaa alistamisega viisid meeskonna toona särava triumfini, mille peaarhitekti rollis oli peatreener Luiz Felipe Scolari.

Järgnevad suurturniirid on brasiillastele pettumused olnud: kahel korral pääs veerandfinaali ja viimati poolfinaali. Iseenesest võiks pidada 2014. aasta nelja parema hulka jõudmist edasiminekuks, aga mitte siis, kui olla ise korraldajamaa. 13. juulil Rio de Janeiros Maracana staadionil aset leidnud finaali üks osalistest pidi olema Brasiilia ning teist korda koondise etteotsa asunud Scolarilt loodeti järjekordset edulugu. Koha võtsid finaalis sisse hoopis Saksamaa ja Argentina.

Võõrustajad alustasid turniiri ootuspäraselt. 3:1 alistati Horvaatia, millele järgnes küll 0:0 viik Mehhikoga, aga 4:1 võit Kameruni üle viis brasiillased alagrupist esimesena edasi kaheksandikfinaali. Tasavägises matšis lükati penaltiseerias konkurentsist Tšiili ning järgmises ringis lõpetas keskkaitseduo David Luiz ja Thiago Silva Kolumbia unistused. Ühest küljest ei saa öelda, et vastased olid nõrgad ja võidud oleksid pidanud veenvamad olema. Samas see, mis juhtus poolfinaalis, annab alust mõelda, et võib-olla olid esimesed ohu märgid juba alagrupis näha.

Saksamaa koondis seisis nüüd vastas ning põnevuslahing võis alata. Möödus vaid 11 minutit, kui Thomas Mülleril oli värav kirjas. Eduseisu kahekordistas 23. minutil vanameister Miroslav Klose ja kuigi võis arvata, et Brasiilia varem või hiljem ühe värava ikka tagasi lööb, siis loodetud stsenaarium kujunes täielikuks pettumuseks. Toni Kroos sai kahe minuti jooksul kaks tabamust enda nimele ja Sami Khedira lisas omaltpoolt ühe. See tähendas Saksamaale poolajaks koguni 5:0 eduseisu. Andre Schürrle duubel viis nad mängu lõpus koguni 7:0 juhtima.

Oscari 90. minuti värav võõrustajaid siiski kuivale ei jätnud, aga pisarate saatel oli 8. juuli suurest mängupäevast kujunenud tragöödia. Pronksimängus ei leidnud Brasiilia samuti oma sära ning Holland teenis kerge 3:0 võidu.

Uued tuuled, uued ootused

2014. aasta läbikukkumisest tulenevalt polnudki midagi muud oodata kui suuri muutusi. Scolari ametis enam ei jätkanud ja teatepulga sai Dunga. Kaks aastat hiljem oli uue juhendaja proovikiviks Copa America, kuhu mindi üpris tundmatu koosseisuga. Neymar oli valmis osalema, kuid samas tahtis ta kaasa teha ka suveolümpiamängudel. Tema toonane koduklubi Barcelona polnud nõus mõlemal juhul rohelist tuld näitama, sest kardeti, et suur koormus võib mängumehele uut hooaega silmas pidades halvasti mõjuda.

Nii olid Dungal kasutada mängijad, kus ründajate osakonna säravaimaks nimeks jäi Peterburi Zeniti staar Hulk. Ülejäänud pallisid kõik kohalikus Brasiilia kõrgliigas. Poolkaitsjate sekka kuulusid Euroopa klubide hingekirja kuulunutest vaid Willian, Philippe Coutinho, Casemiro ja Lucas Moura. Oli selge, et ootusi ei tasu kõrgeks kruvida, aga reaalsuseks sai veelgi hullem läbikukkumine. Peruu ja Ecuadori järel ei pääsetud isegi alagrupist edasi ning neli päeva hiljem anti Dungale hundipass. Areenile astus Adenor Leonardo Bacchi ehk Tite.

Sisuliselt 16 aastat kestnud lõputud tagasilöögid on asendumas järk-järgult stabiilsuse ja rohke positiivsusega. Tite käe all on Brasiilia pidanud 20 mängu, millest vaid korra on tulnud kaotus vastu võtta - möödunud aasta juunis tunnistati Argentina 0:1 paremust. Muus osas on statistilised näitajad aga hämmastavad olnud: 16 võitu, kolm viiki, 44 väravat ja endale on lastud lüüa vaid viis väravat. Tegemist võis küll olla pehmelt öeldes sõprusmänguga, aga võidetud on ka Saksamaad ja see väärib tunnustust.

Kaitseliinis on endiselt mitmeid tuttavaid nägusid: Filipe Luis, Miranda, Marquinhos ja Thiago Silva. Väravas on valikuteks ilmselt Euroopa kaks parimat brasiillasest puurilukku Alisson Becker ja Ederson. Ülejäänud positsioonide valik on lausa hirmuäratav, kuhu kuuluvad Inglismaa, Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa kõrgliigade meistrid.

Raskuste kiuste kangelasteks?

Vigastused on jalgpalli lahutamatu osa, mis ei jäta puutumata kuulsamaid kui ka vähem tuntuid mängijaid. Brasiilia koondis võiks MM-ile saabuda ilma Neymari, Filipe Luisi, Gabriel Jesusi ja võib-olla veel mõne staarita, kuid ometi on need mehed rivis ja valmis oma parima andma.

Tänavu veebruari lõpus Prantsusmaa kõrgliigamängus Marseille vastu vigastas Neymar oma hüppeliigest, mis jättis ta pea kolmeks kuuks platsilt eemale. Selle aja sees langes PSG Meistrite liigas konkurentsist ning võib öelda, et kadusid ka pallivõluri lootused maailma parima mängija tiitel ehk Ballon d'Or endale napsata. Neymari kohal rippus suur küsimärk, kas ta saab MM-ile üldse minna. Teisalt tuli silmas pidada ka asjaolu, et kolm kuud pole sugugi lühike aeg ilma mängupraktikata. Õnn siiski naeratas ning sellel nädalavahetusel pääses Neymar mängus Horvaatia vastu platsile ja lõi muuhulgas ka värava.

PSG staar pole sugugi ainus, kes pidi keerulise hooajaga silmitsi seisma. Manchester City 21-aastasel ründeässal Gabriel Jesusil tuli talvisel perioodil kuu aega põlvevigastust ravida. Atletico Madridi vasakkaitsja Filipe Luis murdis 15. märtsil pindluu ja pidi mai alguseni pealtvaatajaks jääma. Jesus naasis kuu aega hiljem, põrutas kokkuvõttes 17 väravat ning krooniti Inglismaa meistriks. Luis tõstis samuti karika pea kohale, seda Euroopa liigas.

Brasiillased on käinud läbi tulest ja veest. Seljatatud on muserdavad vigastused, alla on neelatud piinlik kaotus sakslastelt ja üle on elatud mitmed treenerivahetused ebaõnnestunud suurturniiride valguses. "Mis ei tapa, teeb tugevamaks," võivad brasiillased öelda. Löögijõudu on võrreldes viimase nelja aastaga tõepoolest märksa rohkem, sest MM-ile sillutati valiksarja kaudu tee probleemideta. Oma kontinendi lähirivaalid Uruguay ja Argentina jäeti vastavalt kümne ja 13 punkti kaugusele, Tšiili ei suutnud isegi play-off kohta välja võidelda. Brasiilia on igas elemendis kõva avalduse teinud ning tuleb oma parimat mängu näidata, et takistada neid maailmameistriks tulemast.

Meeskonna staar - Neymar

Barcelona hülgamine, 222 miljoni euro suurune üleminek ja Paris Saint-Germainiga liitumine - pole küsimust, et Brasiilia staariks on jalgpallimaailma üks kuumimaid nimesid Neymar. Tema ambitsioon on selge: olla maailmas number üks. Ka neli aastat tagasi säras ta MM-il nelja tabamusega, kuid poolfinaali krahh, millest Neymar osa ei saanud, jäi positiivset varjutama. Vaatamata lõppenud hooaja rängale vigastusele suutis Neymar ikkagi 28 mänguga enda nimele 27 väravat saada ja äsja sai mees jala valgeks ka koondises. Kõik viitab sellele, et Neymar väravad ja meistriklass on need, mis hakkavad brasiillasi sel MM-il vedama.

Silm peale - Gabriel Jesus

Manchester City 21-aastase ründestaari karjäär on kulgenud lausa muinasjutuliselt. Veel enne eelmist MM-i värvis noormees tänavatele kaunistusi algava finaalturniiri tarbeks, kuid Palmeirase U17 meeskonnas 37 mänguga löödud 22 väravat äratasid Citys huvi ja 33 miljoni euro suurune tehing sai allkirjad. Jesuse 17 väravat on kõigile vastastele hoiatuseks, et ka brasiillaste kõige nooremad mehed on võimelised koondist vedama.

Koondisest väljas - Dani Alves

8. mail toimunud Prantsusmaa karikafinaal lõppes 35-aastase vanameistri jaoks äärmiselt õnnetult. Alvesi koduklubi Paris Saint-Germain juhtis 86. minutiks Les Herbiersi vastu 3:0, aga mõni hetk hiljem vigastas mees põlve sedavõrd rängalt, et koondise arst Rodrigo Lasmari kinnitas juba toona, et MM-ile paremkaitsjal asja pole. Brasiillased peavad nii MM-il läbi ajama ühe kõige suurema kogemustepagasiga meheta, kellel erinevalt Neymarist nii palju õnne polnud, et vajalikuks ajaks mängukõlbulikuks saada.

Treener - Tite

57-aastane endine poolkaitsja on küll treenerikarjääri jooksul peamiselt vaid kodumaal tegutsenud, kuid viimased kaks aastat koondises on olnud muljetavaldavad. Tema juhtimisel viljeletakse eelkõige ründava stiiliga jalgpalli, kuid samal ajal on ka kaitsetöö toiminud lausa briljantselt. Kaotatud on vaid üks mäng, mis näitab, et meeskonnas on hea keemia ja Tite on oma hoolealused pannud ühtselt tegutsema.

Martin Reinsalu: "Brasiilia on MM-il kindel favoriit, mida kinnitas isegi Argentina koondise liider Lionel Messi. Üle pika aja on suurturniiril nende koosseisus võrdselt kogemust ja noorust, mis võiks olla üheks edu võtmeks. Oluline faktor saab olema see, kuidas turniiri alustatakse. Tite juhendamisel on võitjamentaliteet endis leitud, kuid kaotus ootamatus kohas võib alati pingelisel finaalturniiril valusalt kätte maksta."

Mängud alagrupis:

P, 17. juunil kell 21.00 vs Šveits
R, 22. juunil kell 15.00 vs Costa Rica
K, 27. juunil kell 21.00 vs Serbia

Eeldatav algkoosseis:

BRA - Football tactics and formations

Koosseis:

Väravavahid: Alisson Becker (Roma), Ederson (Manchester City), Cassio (Corinthians).
Kaitsjad: Miranda (Inter), Marquinhos (PSG), Thiago Silva (PSG), Geromel (Gremio), Marcelo (Real Madrid), Fagner (Corinthians), Danilo (Manchester City), Filipe Luis (Atletico Madrid).
Poolkaitsjad: Casemiro (Real Madrid), Fernandinho (Manchester City), Paulinho (Barcelona), Renato Augusto (Pekingi Guoan), Philippe Coutinho (Barcelona), Willian (Chelsea), Fred (Donetski Šahtar).
Ründajad: Neymar (PSG), Gabriel Jesus (Manchester City), Roberto Firmino (Liverpool), Taison (Donetski Šahtar), Douglas Costa (Juventus).

SEOTUD LOOD

SEOTUD LOOD

Äkilise noorenduskuuri läbinud Uruguayl on Õpetaja haiguse kiuste põhjust optimismiks
MM2018

Äkilise noorenduskuuri läbinud Uruguayl on Õpetaja haiguse kiuste põhjust optimismiks

MM2018 2

Üle kivide ja kändude piinlikku olukorda vältima

MM2018

Saudid loodavad kasu lõigata ennekuulmatust laenuprojektist

MM2018

Egiptuse (eba)edu sõltub miljard eurot väärt rahvuslikust õlast

MM2018

Keegi ei räägi, aga kõik peaksid kartma

Hunniku staare hüljanud Euroopa valitsejad ratsutavad oma ikooni seljas
MM2018 10

Hunniku staare hüljanud Euroopa valitsejad ratsutavad oma ikooni seljas

MM2018 9

Uuenduskuuri läbinud Hispaania koondis tahab kaotatud au tagasi võita

MM2018 3

Maroko vedurid MM-il: Prantsusmaa Pareiko ja aasta kurikuulsaima vea teinud Benatia

MM2018 1

Paberil parimad, aga reaalsus räägib teist lugu

Valulisest puberteedist täiskasvanuikka - distsiplineeritud Nigeerias on musta hobuse ainest
MM2018

Valulisest puberteedist täiskasvanuikka - distsiplineeritud Nigeerias on musta hobuse ainest

MM2018 1

Ründavad viikingid ja kroonimata kuningas

MM2018

Taas kõrgesse mängu sekkunud Peruu ammutab jõudu talismani naasmisest

MM2018

Island loodab, et imed juhtuvad kaks korda

MM2018

Modric ja Rakitic - kaks potentsiaalset koduriigi kangelast

Messi peab võimsa ründemasina käima tõmbama
MM2018 7

Messi peab võimsa ründemasina käima tõmbama

Hispaania on Euroopa parim
Mis jääb meelde?
Ühe õnn, teise ebaõnn
Rekordid said löödud!
Vaatamist ja mõtlemist
Tasub vaadata
EM-PÄEVIK

EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.

RISTNURK