Roberto Martinez Belgiaga suurturniiri võitu otsimas
Valikturniiril 8:1 Eesti hävitanud Belgia on oma staaridest pungil meeskonnaga jällegi MM-il üks tiitlipretendentidest.
Nii nagu ka eelmisel MM-il, on taas antud Belgiale musta hobuse tiitel. Kuid tõepoolest, Belgia koosseisust võib leida staare nii Inglismaa, Itaalia kui ka Hiina tippliigadest ning Punased Kuradid võivad auga sellist nimetust kanda.
Eesti jalgpallifännid juba arvatavasti teavad, et Belgia oli oma valikturniiri alagrupis vaieldamatult parim meeskond. Nad suutsid kümnest mängust üheksa võita ning ainuke punktikaotus tuli 1:1 viigist Kreekaga. Kokku suudeti lüüa lausa 43 väravat. Gibraltarile kõmmutasid nad kahe mänguga 15 väravat ning samal ajal hoidsid oma värava tühjana.
Võib öelda, et ka Venemaal vedas neil alagrupiga. Konkurentideks said nad endale 1966. aasta maailmameistri Inglismaa, 14 aasta taguse Aafrika meistri Tuneesia ning esmakordselt MM-ile jõudnud Panama. On selge, et Belgia ja Inglismaa on grupifavoriidid, kuid meenutades eelmisel MM-il Costa Rica tehtud üllatust, ei tohi Euroopa koondised end liiga lõdvaks lasta.
Belgial on ka pisut omamoodi koondistega seotud rekord. Nimelt on nad ainus rahvuskoondis, kes on FIFA edetabelis esimest kohta hoidnud, kuid pole kordagi suurturniiri võitnud. Esimeseks tõusid nad 2015. aasta novembris ning hinnatud kohta hoidis Belgia viis kuud.
Punaste Kuradite parimaks MM-iks on siiani 1986. aasta finaalturniir Mehhikos. Belgia ei läinud MM-ile favoriidina, vaid pigem ennustati neile kaheksandikfinaali kohta. Alagrupis kohtusid nad korraldajariigi Mehhiko, Paraguay ja Iraaniga sõjajalal olnud Iraagiga. Ühe võidu, viigi ja kaotusega saadi kolmas koht, mis tänapäeval tähendaks küll väljalangemist, kuid tol ajal saatis see Belgia edasi kaheksandikfinaalidesse.
Seal mindi vastamisi NSV Liiduga, kes oli üks turniiri suurfavoriit. Belgia jäi kaks korda kaotusseisu, kuid mõlemal korral oli vastus olemas ning kui mäng läks lisaajale, siis löödi juba ise kaks kolli ning veerandfinaali koht oli olemas. Võit NSVL-i vastu oli siiski pisut õnnega, kuna kaks Belgia väravat löödi suluseisust.
Veerandfinaalis kohtuti Hispaaniaga ning nemadki alistati väga napilt alles penaltitega. Edasi liiguti poolfinaali, kus ootas Argentina eesotsas Diego Maradonaga. Seda takistust Belgia ületada ei suutnud ning saadi 0:2 kaotus. Kolmanda koha mängus kohtuti Prantsusmaaga ja jällegi läks mäng lisaajale. Kuid seekord oli Belgia see, kellel tuli kaotusega leppida.
Enne Mehhiko MM-i oli Belgia saanud ühe hõbeda ning ühe pronksmedali EM-ilt, kuid võitu suurturniirilt pole siiamaani kusagilt saadud. Praeguse staarirohke meeskonnaga proovitakse seda kurba seeriat lõpetada. 2014 ja 2016 see välja ei tulnud, aga miks mitte see aasta?
De Bruyne, Hazard, Courtois - talente on Belgias palju, aga kas nad ka koos suudavad hästi mängida?
Belgial on oma riigi suuruse kohta uskumatult head mängijad. Riik on MM-il pindalalt kõige pisem ning lisaks sellele on ka Eestist väiksem. MM-i aga riigi pindala ei huvita, vaid jalgpallurite tase. Siiski ei ole staare koos hästi mängima panna kuigi kerge. Marc Wilmots sellega hakkama ei saanudki ning seega toodi asemele Roberto Martinez ja abitreeneriks palgati 40-aastane Thierry Henry.
Ründeliin on Belgial üks paremaid, mõtlema peab pigem sellele, kes algkoosseisu saavad. Arvatavasti saab tipuks Belgia koondise eest kõige rohkem skoorinud Romelu Lukaku. Äärtel toetavad teda kapten Eden Hazard, Napoli staar Dries Mertens ning Hiinasse läinud Yannick Carrasco. Poolkaitsjad on Belgial samuti täitsa olemas eesotsas söödumaestro Kevin De Bruynega.
Värava ees on koondise kõige vanemad ning kogenumad mehed. Nendest nimekaimad on just 100 koondisemängu piiri ületanud Jan Vertonghen, Manchester Unitediga liitumise peale mõtlev Toby Alderweireld, tihti vigastusteküüsis olev Vincent Kompany ja hetkel Barcelona pingipoissi mängiv Thomas Vermaelen. Väravavahtide hulka kuuluvad Real Madridist unistav Thibaut Courtois ning Meistrite liiga finaali pingilt jälginud Simon Mignolet.
Individuaalselt on Belgia koondisel kõik positsioonid täidetud, aga seda, kas nad ka koos suudavad töötada, saame teada juuni-juuli jooksul.
Meeskonna staar - Eden Hazard
Kapten Hazard on Belgia koondises väga tähtis lüli. Kiire Chelsea äär on praeguseks 27-aastane ning on koondist esindanud juba 81 kohtumises, mille jooksul on ta keskmiselt igas neljandas mängus värava löönud. Inglismaale ei pruugi ta aga jääda, kuna teda jahib valitsev Meistrite liiga võitja Real Madrid.
Silm peale - Youri Tielemans
Eelmisel hooajal kauneid kauglööke sisse löönud Tielemans on nüüdseks saanud 21-aastaseks ning on tõusmas Monacos põhimeheks. Prantsusmaa teisse klubisse jõudis ta eelmisel hooajal Anderlechist, kui ta osteti 25 miljoni euro eest. Mängijal on ka omamoodi rekord - ta on noorim belglane, kes on UEFA Meistrite Liigas pallinud. Seda tegi ta juba 16 ja poole aastaselt.
Koondisest väljas - Radja Nainggolan
Lõppenud hooajal Romaga Meistrite liiga poolfinaali jõudnud belgasel ei õnnestu Martinezega kohe üldse läbi saada. Viimase kahe aasta jooksul on 30-aastane poolkaitsja saanud platsile vaid neli korda. Seega pole ka üllatus, et ta ei mahtunud Venemaa lennukile. Nainggolanile see ei meeldinud ning ta tõmbas juba teist korda koondisekarjäärile joone alla.
Treener - Roberto Martinez
44-aastane Martinez vahetas neli aastat koondises töötanud Wilmotsi välja peaaegu kaks aastat tagasi. Hispaanlane on oma lühikese treenerikarjääri jooksul jõudnud lisaks Belgia koondisele vaid Inglismaa kõrgliigasse, kus ta on juhendanud Swanseat, Wiganit ja Evertoni. Esimeses kahes jõudis ta varem olla veel ka mängijana.
Otto Kase: "Belgial on väga kõva koosseis ning nad on viimastes sõpruskohtumistes näidanud head minekut. Olen kindel, et Belgia oma alagrupi võidab ning ka veerandfinaali jõudmine on üsnagi reaalne. Poolfinaali pääsemisega võib Belgial raskusi tekkida, kuid kui tehakse hea turniir, siis ega seegi pole võimatu."
Mängud alagrupis:
E, 18. juunil kell 18.00 vs Panama
L, 23. juunil kell 15.00 vs Tuneesia
N, 28. juunil kell 21.00 vs Inglismaa
Eeldatav algkoosseis:
Koosseis:
Väravavahid: Koen Casteels (Wolfsburg), Thibaut Courtois (Chelsea), Simon Mignolet (Liverpool).
Kaitsjad: Toby Alderweireld (Tottenham Hotspur), Dedryck Boyata (Glasgow Celtic), Vincent Kompany (Manchester City), Thomas Meunier (Paris Saint-Germain), Thomas Vermaelen (Barcelona), Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur).
Poolkaitsjad: Nacer Chadli (West Bromwich Albion), Kevin De Bruyne (Manchester City), Mousa Dembele (Tottenham Hotspur), Leander Dendoncker (Anderlecht), Marouane Fellaini (Manchester United), Youri Tielemans (AS Monaco), Axel Witsel (Tianjin Quanjian).
Ründajad: Michy Batshuayi (Chelsea), Yannick Carrasco (Dalian Yifang), Eden Hazard (Chelsea), Thorgan Hazard (Mönchengladbachi Borussia), Adnan Januzaj (Real Sociedad), Romelu Lukaku (Manchester United), Dries Mertens (Napoli).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta