Tuntud Saksa kvaliteet läheb Venemaalt karikat tooma
Saksamaal on tõenäoliselt jalgpallurite tehas. Viimasel neljal korral on sakslased MM-il mahtunud esikolmikusse ning MM-i võite on kokku ette näidata neli. Täpselt ei ole kindel, kuidas nad seda teevad, aga usutavasti saame ka sel korral jälgida nende teekonda tippu.
2014. aastal triumfeerinud meeskonnast on alles jäänud peaaegu et tuumik. Kaptenikohustusi täitnud Philipp Lahm ja keskväljamaestro Bastian Schweinsteiger on tänaseks suurest jalgpallist välja astunud, kuid see ei tähenda veel midagi. Sakslastel on varrukast alati kedagi võtta ning Saksa meeskond töötab õlitatult.
Viiteid ideaalsest olukorrast võis leida juba suurvõistlusele kvalifitseerumisel, kui Saksamaa võitis 10 mängust 10. Sama tulemusega sõitis 2010. aasta MM-ile Hispaania, kes Andres Iniesta lisaajal löödud väravast turniiri ka võitis. Küll aga ei kindlustanud karikas midagi, sest juba järgmisel MM-il langesid hispaanlased kolinal. Märke "samasse suppi sattumisest" Saksamaa seni ilmutanud ei ole.
2017. aastal Venemaal toimunud FIFA maailmajagude karikaturniir oli tänavuse suurvõistluse peaproov. Kui eelmisel aastal toimunud läbimäng õnnestus kõige paremini Saksamaal ning nemad karika koju sõidutasid, siis MM-il on neil seetõttu eelis. Venemaa staadionid ja kultuur on juba tuttavad ning sakslaste töö on ajalugu vaid korrata.
Ühtlasi said sakslased möödunud aasta turniiril rinda pista MM-i alagrupikaaslase Mehhikoga, keda poolfinaalis võideti 4:1. Kusjuures kaks väravat lõi Leon Goretzka ja kolmanda lisas Timo Werner. Mõlemad mehed kuuluvad Venemaale sõitvasse Saksamaa meeskonda.
F-alagrupis ootavad lisaks Mehhikole ka Rootsi ja Lõuna-Korea. FIFA edetabeli tipus trooniva Saksamaa jaoks ei tohiks väga keeruliseks osutuda vastavalt maailma 15., 24. ja 57. kohal olevad meeskonnad. Küll aga mängis eelmisel MM-il teisel taberireal paiknenud Saksamaa 37. kohal paikneva Ghanaga viiki ja kolmandal kohal olevat Brasiiliat võideti ebareaalselt 7:1.
Kindlasti võib öelda, et sakslased ei jäta midagi juhuse hooleks. Varasemaid võite aitab meenutada ja motivatsiooni annab juurde retrohõnguline mänguvorm. Valge-must-valge kombinatsioonis on põhirõhk särgil, mille disainimisel võeti snitti 1990. aastal võidutsenud meeskonna vormist. Erinevas suuruses musta ja halli värvi jooned jätavad sakslastest soliidse mulje.
Joachim Löwi kõneainet pakkunud valikud
2014. aasta MM-i kangelaseks nimetatud Mario Götze Venemaale ei sõida. Finaalmängus 88. minutil Miroslav Klose asemele platsile pääsenud Götze tõi kastanid tulest välja, kui 113. minutil võiduvärava lõi. Brasiilias kahel korral mängu parima tiitliga pärjatud mehe tänavune hooaeg ja vorm pole olnud see, mis Löwi arvates MM-ile sõitval mängijal olema peaks.
Leroy Sane väljajätt 23-liikmelisest meeskonnast tundub olevat liig mis liig. Kui laupäevasele kontrollmängule Austriaga läks Sane põhimehena vastu, siis Venemaale ta kaasa ei lenda. Lõppenud hooajal Inglismaa kõrgliiga aasta parimaks noormängijaks nimetatud Sane asemel mahtus tiimi Julian Brandt.
Statistika järgi teeb Sane silmad ette nii mõnelegi Venemaale sõitvale koondislasele. Manchester Citys palliv mees lõi hooajal 14 väravat ning väravasöödu andjana läks ta kirja 19 korral. See-eest lõi Brandt oma koduklubi eest 12 väravat ja andis 7 väravasöötu. Küll aga võivad statistika ja tegelikkus suuresti erineda.
Esiväravavahi Manuel Neueri valmisolek MM-iks oli pikalt küsimärgi all. 2017. aasta aprillis saadud vigastus sai septembris lisa, kui puurilukk murdis metatarsaalluu. Alles tänavu aprillis naasis Neuer treeningutele ning esimest korda pääses platsile möödunud laupäeval.
Kontrollmäng Austriaga möödus sakslaste jaoks puiselt. Kui väravatearve avas Mesut Özil, siis võitjana lahkus platsilt ikkagi naaberriik. Küll aga näitas vastasseis ära, et Neueri valmisolekuga pole mingisuguseid probleeme, vaid mees tundub olevat rohkem valmis kui nii mõnigi tiimikaaslane.
Heast esitusest tulenevalt nimetati Neuer Venemaale sõitvasse koosseisu ja väljendati kindlalt, et mees on MM-il Saksamaa esiväravavaht. Selline otsus tundus fännide jaoks ebaaus head hooaega näidanud Marc-Andre ter Stegeni suhtes. Vastupidiselt Neuerile tegi ter Stegen hooajal kaasa 48 mängu, kuid isegi see pole vanameistri troonilt lükkamiseks piisav.
Positiivne on aga see, et eelmisel korral vahetult enne MM-i vigastada saanud Marco Reus saab sel korral oma võimaluse. Tükike temast oli Brasiilias küll kohal, kui Götze tähistamiseks koju jäänud Reusi särgi haaras. Sel korral on olukord vastupidine ning paljulubav Reus on suurvõistluseks kahtlemata valmis. Dortmundi mängija on võimeline mängima nii tipus, äärtel kui ka ründava poolkaitsjana ehk saab näha, mida Löw välja mõtleb.
Meeskonna staar - Mesut Özil
Özil on täpselt selline mees, et kui poest on vaja midagi tuua, siis ta tõuseb püsti ja lausub: "Mina võin minna!" Türgi juurtega mängujuht täidab oma ülesandeid üle platsi, assisteerib ja vajadusel lööb ka ise peale. Özili jaoks on tegemist kolmanda suurturniiriga, seega mees teab, mida mees teeb.
Silm peale - Joshua Kimmich
Möödunud hooajal Müncheni Bayernis häid mänge näidanud paremkaitsja on heas mõttes üsna ohjeldamatu. Kimmich kasutab tervenisti ära oma äärt ära ning vajadusel jõuab esimesena kasti ja lööb väravaid. Kvalifikatsiooniringis andis 23-aastane paremkaitsja 9 väravasöötu ja kahel korral skooris ise. Kui selline mees on satsis, siis pole hullu, et Lahm jalgpalliga lõpparve tegi.
Koondisest väljas - Leroy Sane
Klubitasandil häid mänge näidanud 22-aastane Sane on Löwi arvates andekas, kuid jäi siiski meeskonnast välja. Kiretu mäng koondise eest maksis kätte ning kaalukauss langes Sane kahjuks. Samas on noorel mängijal terve karjäär veel ees ning võimalusi suurturniiridel kaasa teha on mitmeid.
Treener - Joachim Löw
2004. aastal Jürgen Klinsmanni kõrvale abitreeneriks toodud Löw haaras juhtohjad täielikult kaks aastat hiljem. 2014. aastal MM-i unistuste meeskonna treeneriks valitud Löw oskab tõmmata õigeid niite ja meeskonna võiduni juhatada. See on ka põhjus, miks legendaarne treener pikendas oma lepingut Saksamaa jalgpallikoondisega 2022. aastani.
Laura Jaansen: "Enne 2014. aasta MM-i anusin kingituseks Saksamaa vormi, mille ma muidugi sain. Kuid mõni aeg hiljem oli vorm justkui vananenud, sest 4 tähekese asemel oli 3. Tänavu ma seda viga ei korda ning ootan vormisärgi ostmisega veel natuke. Saksamaa meeskonnal on see sisu ja kvaliteet, mis ka sel korral peaks olema tiitlivõiduks piisav. Isiklikult ootan huviga nii Reusi kui ka Kimmichi esimest MM-i."
Mängud alagrupis:
P, 17. juunil kell 18.00 vs Mehhiko
L, 23. juunil kell 21.00 vs Rootsi
K, 27. juunil kell 17.00 vs Lõuna-Korea
Eeldatav algkoosseis:
Koosseis:
Väravavahid: Manuel Neuer (Bayern), Marc-Andre ter Stegen (Barcelona), Kevin Trapp (PSG).
Kaitsjad: Jerome Boateng (Bayern), Matthias Ginter (Borussia Mönchengladbach), Jonas Hector (FC Köln), Mats Hummels (Bayern), Joshua Kimmich (Bayern), Marvin Plattenhardt (Berliini Hertha), Antonio Rüdiger (Chelsea), Niklas Süle (Bayern).
Poolkaitsjad: Julian Brandt (Leverkusen), Julian Draxler (PSG), Leon Goretzka (Schalke), Ilkay Gündogan (Man City), Sami Khedira (Juventus), Toni Kroos (Real Madrid), Mesut Özil (Arsenal), Sebastian Rudy (Bayern).
Ründajad: Mario Gomez (Stuttgart), Thomas Müller (Bayern), Marco Reus (Dortmund), Timo Werner (Leipzig).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta