Igavene kaheksandikfinalist proovib kogenud ja mitte vana satsiga needusest vabaneda
20 aasta ja kuue MM-finaalturniiri jooksul on Mehhiko ikka ja jälle jäänud pidama kaheksandikfinaalis. Ükskõik kui hästi mängitakse, kaheksandikfinaalis kaotatakse. Kannatustele loodetakse lõppu tänavu, kui meeskond on kogenud, mitte vana.
Mehhiko on väga religioosne riik. Usutakse jumalasse ja jalgpalli. Haigete laste vanemad võtavad ikka ja jälle ette palverännakuid peaingel Gabrieli kogudusse, et palvetada väiksesse trooni istuma pandud Jeesuslapse kuju ees. Usutakse, et ta võimaldab imesid. Iga nelja aasta tagant võtavad sama teekonna ette Mehhiko koondise fännid, kes paluvad Jeesuslapselt edu MM-il. Sel perioodil on laps riietatud riigi jalgpallivormi.
Ime, mida Trikoloori hüüdnime kandvalt koondiselt oodatakse, on viies mäng MM-il. Ikka ja jälle piirdub nende teekond neljaga. Viie mängu ehk veerandfinaalini jõuti viimati 1986. aastal, kui kodus suurturniiri võõrustati.
Koht Venemaale tagati kindlalt, kui mitmeosaline valikturniir lõpetati 16 mängust kogutud 11 võidu, nelja viigi ja ühe kaotusega, mis saadi viimases kohtumises, kui valikturniiri esikoht oli Costa Rica ees juba kindlustatud.
Venemaal ootavad ees mängud Saksamaa, Lõuna-Korea ja Rootsiga. See oleks katastroof, kui Mehhiko alagruppi pidama jääks. Praegu ollakse justnimelt koos sakslaste ja brasiillastega ainus koondis, kes viimasel kuuel MM-il alati alagrupist edasi saanud on. Kõik kolm loodavad rekordi sel suvel järgmisele tasandile viia, ent siis tuleb väga tõenäoliselt kahel neist omavahel kokku minna. Jalgpallis ei saa kunagi eeldada midagi, aga favoriidiseisust arvestades võiksid kaheksandikfinaalis kokku minna E-alagrupi tõenäoline võitja Brasiilia ja F-alagrupi tõenäoline teine koht Mehhiko.
"Peame lõpetama ära selle enda väikeseks tiimiks pidamise. Peame lõpetama ära lihtsalt viienda mängu püüdmise. Peame mõtlema meistriks tulemisest, karika tõstmisest. Oleme valmis suurteks asjadeks. Võime korda saata üllatuse ja kehtestada arvamuse, et oleme suurepärane meeskond," lausus enne turniiri poolkaitsja Hector Herrera.
Kogenud, mitte vanad
Mehhiko koondis on Venemaal Costa Rica järel teisena kõige kõrgema keskmise vanusega võistkond. Kui konföderatsioonikaaslasel on selleks numbriks 29,1, siis Mehhikol 28,9. Neil on ainult neli alla 25-aastast mängijat (Carlos Salcedo, Hirving Lozano, Jesus Gallardo ja Edson Alvarez). Samas on nende tuumik just parimas pallurieas. Keskmise vanuse ajavad üles koondise varuväravavahid Alfredo Talavera (35) ja Jesus Corona (37) ning mõistagi igihaljas Rafa Marquez (39).
Tänaseks kodumaal oma kasvatajaklubis Atlases mängiv, ent eelmisel kümnendil Barcelonas põhiraskust kandnud Marquez on suurturniiri eel ajaloolise saavutuse lävel. Temast saab neljas mees, kes on käinud viiel MM-il. Sama tähiseni on jõudnud varem vaid kaasmaalane Antonio Carbajal, sakslane Lothar Matthäus ja itaallane Gianluigi Buffon. Kui Marquez ka platsile saab, on ta kolmas mees, kes kõigil viiel suurturniiril mänginud on. Buffon on platsil käinud vaid neljal MM-il.
Kõigi eelduste kohaselt saab pikaaegne Mehhiko kapten MM-il mängida. Kolumblasest peatreener Juan Carlos Osorio (57) eelistab mängida 4-3-3 formatsiooniga, kuid huvitaval kombel pole tal koosseisus mitte ühtegi igapäevaselt kaitsva poolkaitsjana mängivat meest. Valikturniiril ja maavõistlustes on Osorio sel kohal kasutanud Porto keskkaitsjat Diego Reyest, ent ta pole viimase kuu jooksul väljakul käinud. Reyes jookseb ajaga võidu, et MM-i alguseks vigastusest paraneda. Alternatiiv Reyesele ongi just Marquez. Teised variandid on koondise pesamuna, 20-aastane Edson Alvarez, kes on öelnud, et eelistab mängida keskkaitses, ja Reyese klubikaaslane Herrera, kes on palliga osav, ent ilma eriliste kaitsvate omadusteta.
Kaitsva poolkaitsja küsimustest hoolimata on Mehhiko trumbiks just tugev kaitse. Nende probleemiks on pallivaldamine ning sellest tulenevalt panustataksegi rünnakutel oma kiirusele ja teravusele. Javier "Chicharito" Hernandez on oma head väravavaistu näidanud nii Euroopa tippklubides kui ka koondises, talvel mõneti üllatuslikul Real Sociedadist Los Angeles FC-sse siirdunud Carlos Vela on leidnud väga hea rütmi ning neid toetavad legendaarne Oribe Peralta, Benficas mängunälga aetud Raul Jimenez ning PSV-s säranud tulevikutäht Hirving Lozano.
Ja siis on veel vennad dos Santosed, 28-aastane Jonathan ja 29-aastane Giovani, Barcelonast tuule tiibadsse saanud nüüdsed LA Galaxy võtmemängijad. Giovani on Marquezi ja teise legendi Andres Guardado järel kolmandana kõige rohkem koondisemänge kirja saanud pallur, neid on tal 104. Aga rahvas ei oota talt enam nii palju. Giovani on saanud justkui ebastabiilsuse sümboliks - heal päeval täielik maailmaklass, halval päeval tühine tegelane.
Jonathanist seevastu oodatakse tänaseks isegi rohkemat. Kuigi ta debüteeris koondises 2009. aastal, sai ta esimesed võistlusmängud kirja alles kolm aastat tagasi. 2010. aastal, kui Jonathan MM-koosseisust välja jäeti, ähvardas mehe isa, brasiillasest endine vutimees Zizinho, et poega on kutsutud nii Brasiilia kui ka Hispaania koondisesse ja ta võib oma sünniriigile aidaa öelda. Nii ei läinud ja kuigi Jonathan lahkus eelmisel suvel mõneti üllatuslikult toona kõigest 27-aastasena Villarrealist MLS-i, et oma vennaga koos mängida, seisab ta nüüd oma elu esimese MM-i lävel.
Meeskonna staar - Javier Hernandez
Mehhiko läbi aegade suurimal väravakütil Chicharitol on selja taga keeruline hooaeg West Hamis, kuid 30-aastane ründaja on tuntud raskuste ületamise oskuse poolest. Teda on kritiseeritud, ta on võimalustest ilma jäetud, aga siis ikka ja jälle lööb ta tähtsaid väravaid. "Väike herneke" on nüüd parimas eas, et teha järgi oma isa, "Hernekese" ehk Chicharo sooritus ja jõuda koondisega MM-il veerandfinaali. Vanaisa Tomas Balcazari saavutus ehk 22-aastasena MM-il debüütvärava löömine on Chicharitol 2010. aastast juba tehtud.
Silm peale - Hirving Lozano
22-aastast vasakäärt peetakse paljude poolt juba praegu koondise suurimaks staariks. Pachuca kasvandik liitus mullu suvel 7,2 miljoni euro eest PSV-ga ning teda peetakse üheks kõige tõenäolisemaks sellesuviseks müügiartikliks. Kuulsa Mino Raiola klient lõi Hollandi kõrgliigas möödunud hooajaga koguni 17 väravat, millele lisas 11 väravasöötu, tekitades huvi nii Hispaania kui Inglismaa tippklubides. Särav MM võib viia suure klubivahetuseni.
Koondisest väljas - Nestor Araujo
26-aastane keskkaitsja on koondises seni tihti treeneri soosingusse kuulunud ning oli ta ka MM-i esialgses nimekirjas, kuid vigastus tõmbas kodumaal Santos Lagunas mängiva mehe MM-lootustele kriipsu peale.
Treener - Juan Carlos Osorio
57-aastane kolumblane Osorio on Mehhiko eesotsas alates 2015. aasta oktoobrist ja kuigi ta võiduprotsent on koguni 66, ei salli teda suur osa koondise fännidest ja Mehhiko ajakirjanikest. Isegi viimati Šotimaa 1:0 alistamise järel hõigati tribüünidelt: "Osorio välja!" Fännid ei ole üle saanud 2016. aasta Copa Americal Tšiililt saadud 0:7 kaotusest. Talle heideti ette, et mõistlike variantide kasutamise asemel hakkas ta jalgratast leiutama. Kuid kohaliku jalgpalliliidu ja mängijate poolt on Osorio armastatud. Nemad mõistavad ta head tööd. Osorio on kõva taktik ja armastab mängijatega varieerida. Nii võib täie veendumusega öelda, et ka MM-il näeb algkoosseisudes kardinaalseid muutuseid. Täpselt nagu mehe emotsionaalseid purskeid väljaku kõrval.
Kasper Elissaar: "Värskelt "litsiskandaali" sattunud koondis suudab tõenäoliselt oma esitustega kodumaa meedia maha rahustada. Vähemalt seniks, kuni alagrupist edasi pääsetakse. Seda tõenäoliselt tehakse, aga kui kaheksandikfinaalis peaks vastu tulema Brasiilia, lõppeb Mehhiko teekond taas nelja mänguga ning viienda matši unistus jääb taagaks õlgadele ja müüriks ees, millest üle ei suudeta ronida."
Mängud alagrupis:
P, 17. juunil kell 18.00 vs Saksamaa
K, 23. juunil kell 18.00 vs Lõuna-Korea
K, 27. juunil kell 17.00 vs Rootsi
Eeldatav algkoosseis:
Koosseis:
Väravavahid: Guillermo Ochoa (Liege'i Standard), Alfredo Talavera (Toluca), Jesus Corona (Cruz Azul).
Kaitsjad: Carlos Salcedo (Frankfurt), Diego Reyes (Porto), Hector Moreno (Real Sociedad), Hugo Ayala (Tigres), Edson Alvarez (America), Jesus Gallardo (Monterrey), Miguel Layun (Sevilla).
Poolkaitsjad: Rafael Marquez (Atlas), Hector Herrera (Porto), Jonathan Dos Santos (LA Galaxy), Giovani Dos Santos (LA Galaxy), Andres Guardado (Real Betis), Marco Fabian (Frankfurt).
Ründajad: Javier Hernandez (West Ham), Raul Jimenez (Benfica), Oribe Peralta (America), Jesus Manuel Corona (Porto), Carlos Vela (Los Angeles FC), Javier Aquino (Tigres), Hirving Lozano (PSV Eindhoven).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta