Jaapani jalgpallijuhid tegid väga ebajaapanliku käigu, vallandades kõigest kaks kuud enne MM-i algust välismaalasest peatreeneri ning asendades ta vutiliidu tehnilise direktoriga, kes polnud rohkem kui kaks aastat treenerileiba maitsnud.
Jaapan kvalifitseerus turniirile Vahid Halilhodžici käe all, kuid kogenud bosnialase jalgealune oli alati tuline. Vastuolulise juhendaja jaoks ei olnud selles küll midagi uut, sest samamoodi vallandati ta viimasel hetkel enne MM-i 2010. aastal Elevandiluuranniku eesotsast ning suure kriitika osaliseks sai ta ka 2014. aasta MM-i eel, kus ta Alžeeriaga kriitikuil siiski suud kinni pani.
Tema viimasest kümnest mängust suutis Jaapan võita vaid kolm ning liikusid jutud vastuoludest meeskonna sees. Halilhodžic jättis aegajalt koosseisust välja suurimad staarid Keisuke Honda, Shinji Kagawa ja Shinji Okazaki, mis võis spekulatsioonide kohaselt talle saatuslikuks saada. Jalgpalliliidu president Kozo Tashima mainis vallandamise järel puudujääke "suhtluses ja usalduses", aga muuhulgas ka langenud telereitinguid.
66-aastane bosnialane ise oli jalgpalliliidu otsuses pehmelt öeldes nördinud ning viitas, et otsuse tagamaad võisid olla hoopis finantsilised. "Ajalugu kordab end. Olen endiselt šokis ja mul on väga raske seda otsust aktsepteerida. Uskuge mind: ma ei väärinud seda," ütles ta ESPN-ile.
Vihma käest räästa alla?
Mis iganes olid tegelikud põhjused, tuleb tunnistada, et tulemused Halilhodžici käe all ei vastanud ootustele. Iseasi, kas viimase hetke treenerivahetus toob rohkem kasu või kahju.
Valik langes Akira Nishinole, kes on kodumaal küllaltki tunnustatud treener, kuid kelle saavutused jäävad kümnekonna aasta taha. Viimased kaks aastat veetis ta hoopis jalgpalliliidu tehnilise direktori ametis. Kuna ta puutus selles rollis koondisega pidevalt kokku, peeti teda tekkinud olukorras loogiliseks ja ohutuks valikuks.
Esimesed märgid ei ole aga kuigi julgustavad. Jaapan kaotas kuivalt 0:2 nii koduses teelesaatmismängus Ghanale kui ka võõrsil Šveitsile. Tõusva päikese maa on kukkunud FIFA edetabelis 61. reale, mis on vaid koha võrra kõrgem kui nende halvim positsioon läbi aegade.
Kui Halilhodžicile heideti ette liigset katsetamist, siis Nishino jätkas samal lainel, proovides Ghana vastu kolmemehelist kaitseliini. Poole mängu pealt pöördus ta tagasi neljase liini juurde ning jäi 4-2-3-1 skeemile truuks ka Šveitsi vastu.
Statistikale peale vaadates polnud neis mängudes midagi hullu ning Jaapan sooritas mõlemast vastasest rohkem pealelööke, kuid tegelikult jäädi heade väravavõimaluste loomisel hätta ja kaitses lubati sisse jämedaid eksimusi. Meeskonnal napib enesekindlust ja stabiilsust, milles pole ka midagi imestada, sest viimasest viiest mängust on kaotatud neli ja viigistatud üks.
Vanad tähed peavad särama
Viimane soojendusmäng seisab veel ees, kui homme kohtutakse Austrias Paraguayga. Meeskond vajab positiivset impulssi kui õhku, et oma MM-i avamängus Kolumbiale pead püsti vastu astuda. Raskes H-alagrupis kohtutakse veel Senegali ja Poolaga.
Nishino jääb lootma eelkõige oma hoolealuste kogemustele, sest selles vallas ei ole ta absoluutselt eksperimenteerinud – MM-iks ei kaasanud ta ainsatki üllatusnime, eelistades igal positsioonil kogemusi noorusele.
Jaapani algrivistus saab koosnema suurel määral veteranidest, kellest mitme jaoks on tegemist juba kolmanda MM-finaalturniiriga. Väravavaht Eiji Kawashima, kapten Makoto Hasebe ning Euroopa jalgpallifännidele hästi tuntud Keisuke Honda, Yuto Nagatomo ja Shinji Okazaki mängisid kõik juba 2010. aastal Lõuna-Aafrika Vabariigis.
Valdav osa koondisest teenib leiba tugevates klubides ning võiks moodustada üllatusvõimelise koosluse, kuid lisaks viimase aja ebakindlale vormile on Jaapanil ka ilmselged nõrgad kohad. Eelkõige on probleem mängijate füüsilisuses, mis jätab nad hätta standardolukordade kaitsmisel ja ei tule kasuks ka vastaste karistusalas.
Samas on Jaapanil ka samavõrd iseloomulikud trumbid. Mängijad on väga head pallivaldamisel ning lühikestes söötudes ja kombinatsioonides. Kuna nad on kaua koos mänginud, siis ei jää ka teineteisemõistmise taha midagi ja heal päeval suudetakse ründevurr käima panna nii efektselt kui ka efektiivselt.
Meeskonna staar – Keisuke Honda
Kolmapäeval 32-aastaseks saav Honda on jätkuvalt Jaapani jalgpalli suurim staar, kuigi tema karjäär tegi AC Milanis vähikäiku ning jätkub eelmisest aastast Mehhiko liigas. Seal on ta korralikult mänguaega saanud, mis lisab koondisefännidele natukenegi lootust, sest Jaapan vajab tema tipptaset ja teravat vasakut jalga hädasti.
Silm peale – Ryota Oshima
Jaapan sõidab MM-ile vanema koosseisuga kui kunagi varem. Nimekirjas on vaid kaks alla 25-aastast mängijat: varuväravavaht Kosuke Nakamura ja kaitsja Naomichi Ueda (mõlemad 23), kes ei teeni tõenäoliselt ainsatki mänguminutit. Euroopa jalgpallis veel tundmatutest nimedest võib silma peal hoida Oshimal (25), kes on Nishino käe all mõlemas mängus keskväljal alustanud.
Koondisest väljas – Takuma Asano
Arsenalile kuuluv, kuid viimased hooajad Stuttgartis laenul veetnud ründav poolkaitsja mahtus peatreeneri esialgsesse valikusse. Viimaseid kärpeid tehes eelistas Nishino aga ikkagi kogemusi ning jättis 23-aastase Asano koju, nagu ka teise noore keskväljamehe Yosuke Ideguchi (21).
Peatreener – Akira Nishino
63-aastase treeneri jaoks ei ole tippjalgpall päris võõras. Gamba Osakaga on ta võitnud nii koduliiga kui Aasia Meistrite liiga ning jõudnud klubide MM-il poolfinaali. Samuti juhendas ta Jaapanit 1996. aasta olümpiaturniiril, kus võeti mälestusväärne üllatusvõit Brasiilia üle, kuid jäädi ikkagi alagruppi pidama.
Siim Pulst: "Meeskonna tuumik on sarnane sellele, millele neli aastat tagasi suuri ootusi seati, ning tähtmängijad peaks olema vahepeal jõudnud kuldsesse ikka, kuid reaalsus on teine ning Jaapani koondist tuli lennujaamas teele saatma viis korda vähem inimesi kui toona. Hetkeseisuga ei räägi miski Siniste Samuraide kasuks ning alagrupist edasipääs võiks olla võimalik ainult oma staaride hiilgeesituse korral."
Mängud alagrupis:
T, 19. juunil kell 15.00 vs Kolumbia
P, 24. juunil kell 18.00 vs Senegal
N, 28. juunil kell 17.00 vs Poola
Eeldatav algkoosseis:
Koosseis:
Väravavahid: Eiji Kawashima (Metz), Masaaki Higashiguchi (Gamba Osaka), Kosuke Nakamura (Kashiwa Reysol).
Kaitsjad: Yuto Nagatomo (Galatasaray), Tomoaki Makino, Wataru Endo (Urawa Reds), Maya Yoshida (Southampton), Hiroki Sakai (Marseille), Gotoku Sakai (Hamburg); Gen Shoji, Naomichi Ueda (Kashima Antlers).
Poolkaitsjad: Makoto Hasebe (Eintracht Frankfurt); Keisuke Honda (Pachuca), Takashi Inui (Eibar), Shinji Kagawa (Dortmund), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka), Genki Haraguchi, Takashi Usami (Fortuna Düsseldorf), Gaku Shibasaki (Getafe), Ryota Oshima (Kawasaki Frontale).
Ründajad: Shinji Okazaki (Leicester), Yuya Osako (Werder Bremen), Yoshinori Muto (Mainz).
Soccernet.ee paneb end Euroopa meistrivõistluste raames proovile Premium liiga vastu! Kellel kuidas läheb?
EM-päevikus avaldavad Soccernet.ee ajakirjanikud turniiri käigus pähe torganud mõtteid.
- Marko Susi | Mis väärtus on suurturniiride parima noormängija tiitlil?
- Laura Jaansen | Ära kohku, aga Hispaania ja Inglismaa mängivad finaalis teist aastat järjest
- Marko Susi | Soeng mängib? Nendel kuttidel küll!
- Laura Jaansen | Mis saanuks, kui pall oleks kandiline?
- Kristjan Remmelkoor | Kes võitsid kaheksandikfinaalide laululahingud?
- Heiti Heli | Toni Kroos on liiga hea, et karjääri lõpetada
- Kristjan Jaak Kangur | On veel maad vanadele meestele!
- Laura Jaansen | Õnneks pole Saksamaa koondise fänn piinlik olla
- Ott Järvela | Viva Ronaldo ja tema pisarad, mis lendavad mesipuu poole!
- Marko Susi | Inglismaa jõuab finaali, aga ainult siis, kui ...
- Kris Ilves | Thomas Häberli on geenius?
- Heiti Heli | Katari palgasõdurid asendusid ehtsate hollandlastega, kes liiguvad vasakule ja paremale
- Ott Järvela | Sorri, Messi, aga Mbappel oli õigus. EM on väga võimas ja tugev!
- Kris Ilves | Max Verstappen võitis juba enne avavilet
- Laura Jaansen | Superstaari-pimestatusest ehk Kas Nicolae Stanciu saab olla parem kui Florian Wirtz?
- Marko Susi | Kas Inglismaa on vutimaailma tippriik?
- Kristjan Remmelkoor | See EM tõestab mulle taas, et 24 koondisega süsteem pole hea
- Marko Susi | Taani kimalasest Belgia punaseni: EM-i kõige ilusamad mänguvormid
- SN Saksamaal | Traagiline, jälk ja jõhkralt aus: sakslased jätsid Katari ja Venemaa kombel linna ilgemale poolele eesriide ette sikutamata
- Laura Jaansen | Poisid-poisid, miks te omaenda Manuel Neuerit ründate?
- SN Saksamaal | Põhjamaise lahkuse lippu kõrgel hoidev Taani nokkis inglaste saamatuse kallal läbi kogu linna
- Kris Ilves | Cristiano Ronaldo, kaua sa jaksad?
- Kristjan Jaak Kangur | Berni imest Beckenbaueri õlleklaasini ja Keisrist kaheksajalg Paulini: sakslaste jalkamuuseum teeb kadedaks
- Kristjan Jaak Kangur | Grusiin vene keelt ei räägi. Aga ukrainlasele teeb erandi!
- Marko Susi | Suarez oleks võinud ka siis kollase saada ju
- Kristjan Jaak Kangur | Inglased on alati kõiges süüdi, aga kas ka vihmasel pühapäeval Glen-sen-kitchenis?
- Kristjan Jaak Kangur | Üllatustevaba EM? Ja mis siis?
- Kristjan Jaak Kangur | Šotlased saatsid iseend juba lauluga koju, sakslastel oli kõigest schön
- Kristjan Jaak Kangur | Aga mis siis, kui Saksamaa suvemuinasjutt sai läbi juba enne EM-i algust?
- Kristjan Jaak Kangur | Düsseldorfis valitseb vaikus enne tormi, aga kõikjale jõudev ruuduline armee on päral
Kes võistlevad? Kellega? Mida oodata? Eelvaated loovad selgust!
- A-grupp: Saksa masinavärk otsib sädet, mustad hobused kappavad tuules
- B-grupp: Hispaania jahib ajaloolist neljandat, valitsev meister ja suurim väikeriik tahavad ka võita
- C-grupp: Inglismaa viimane samm, Taanis muinasloo järg ja Balkani püssirohutünnid
- D-grupp: Kirjade järgi tasub Eesti tuuseldajate ees usaldada kukkesid ja lõvisid. On see nii lihtne?
- E-grupp: Värskem Belgia otsib jätkuvalt õnne, Ukraina mängib kogu Euroopa nimel
- F-grupp: Portugali igiliikureid ootab kolmekordne väljakutse idast
Millega on senised EM-finaalturniirid ajalukku läinud?
- EM 1960 | Esimene EM-tiitli pea kohale tõstnu oli Eesti mees
- EM 1964 | Franco ei pannud seekord kätt ette ja Hispaania triumfeeriski
- EM 1968 | Kull või kiri? Kes vastust teab, see finaali saab!
- EM 1972 | Gerd Müller tuli, nägi ja võitis!
- EM 1976 | Panenka leiutati turniiril, kus mäng kestis alati 120 minutit
- EM 1980 | Turniir tehti uhkemaks ja suuremaks, aga poolfinaalid ei mahtunud ära
- EM 1984 | Platini tegi ühe turniiriga seda, mille jaoks Ronaldol on kulunud neli EM-i
- EM 1988 | Marco van Basteni imevärav ja Hollandi ainuke triumf
- EM 1992 | Skandinaavia võõrustas ja lõi platsi puhtaks kah!
- EM 1996 | Jalgpallilt oodati suurt kojutulekut, aga Saksamaa arvas teisiti
- EM 2000 | Eestit lahutas kaks võitu finaalturniirist, mille suurimaks staariks tõusis Rootsi diskokunn
- EM 2004 | Jabur kompott ehk Läti kvalifitseerus, tippriigid kõrbesid ja Kreeka võitis
- EM 2008 | Torres ja Hispaania tagasid, et kirbutsirkust ei igatsenud taga mitte keegi
- EM 2012 | Eesti napikas ning ainuke edukalt kaitstud EM-tiitel
- EM 2016 | Ronaldo kehastus treeneriks, täitis enda ja rikkus Prantsusmaa unistuse
- EM 2020 | Kõik teed viivad Rooma ehk Itaalia spetsialistid sätestasid, et jalgpallil pole ette nähtud koju naasta